İNFO FLASH HABER

DİTİB (Diyanet İşleri Türk İşlam Birliği),

Parıs‘in Ulus meydani, place de la Nation’da bulunan tek Camiisi, Selimiye Camiiyi satışa çıkradı.

DSC_0009

 

13-05-2016 Cuma namazı esnasında yapmış olduğumuz ziyaret sonrası, Camide bulunan cemaat satışa karşı olduklarını ve kendilerine sorulmadan tek ibadet yerlerinin talandan mal kaçırır gibi satışa çıkarılmasını kınayarak, tepkilerini dile getirdiler.

Yıllarca DİTİB (Diyanet İşleri Türk İşlam Birliği)in genel merkezi konumunda olan binamız yeni yapılan genel merkez binamızdan sonra kaderine terkedilmiştir. diyen camii cemaatı, Sonrasında üst katta yapılan 5 adet misafir odaları ile gelecek misafirleri ağırlayacağı söylenen odalarımız, şuan bakımsızlıktan çürümeye yüz tutmuştur dediler.

DSC_0021DSC_0020

                                Camii cemaati, 20 yılı aşkındır geldikleri camilerinin satışa çıkarıldığını ordan burdan duyduklarını ve son yıllarda camilerinde hiç bir etkinliğinin yapılmamasının asıl amacının bu olduğunu şimdi anladıklarını söyleyen camii cemaatı, kandırıldık dediler.

Hergün 30 yakın müslüman kardeşimizle, dini vecibemizi yerine getiriyoruz diyen, Paris’in meşur meydanı Ulus meydanı, place de la Nation’da bulunan Selimiye camii cemaati, camimizi kapatırmayacağız.

Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Diyanet işleri başkanımıza yazdığımız mektubumuzun cevabını bekliyoruz inşallah olumlu bir cevap alarak yolumuza devam ederiz dediler.

DİTİB yöneticilerine çok tepkili olduklarını dile getiren camii cemaati, Allaha dua ediyoruz inşallah satılmaz çünkü başka gidecek yerimiz yok dediler. Cuma namazına iştirak eden farklı kökenli müslümanlar, tek ibadet yerleri olan Selimiye camisinin kapatılmasını istemediklerini dile getirerek, Cuhurbaşkanı Recep Tayıp Erdoğan’in bu konuda kedilerine yardım etmesi talebinde bulundular.

DSC_0004DSC_0002

                           

İsmini açıklamayan bir DİTİB yöneticisi, muhabirimizin bu konularla alakalı sormuş olduğu soruya şoyle vevap verdi. DİTİB olarak son toplantımızda almış olduğumuz karar doğrultusunda, caminin satışa çıkarıldığını ve Türk cemaatının az olması, yıllık giderlerinin 50 bin avroyu bulduğunu, ayrıca belediye ve valilikle büyük bir sorun yaşadıklarını söyledi.

Yetkili, muhabirimizin sorduğu şu soruya, Türk cematinin az olmasından ve getirisinden yakındığınızı söylüyorsunuz, Camiler her müslümana açık ibadet yerlerdir türk olmayan müslüman, müslüman değilmidir. Sizce bu ötekileştirme olmuyormu, ayrımcılığa girmezmi? verilen cevap ise düşündürücü.

Araplar ve diğerleri bir kuruş vermiyorlar, peki biz oranın masraflarını nasıl karşılayacağız diyen yetkili, geliri olmayan bir yeri neden elimizde tutalımki hem burayı biz değil Ankara satışa çıkarıyor dedi.

Muhabirimizin yapmış olduğu araştırmalar sonucu, Belediye ve Valilik yetkilileri, söz konusu binanın(Selimiye camii) havaladırması ve çıkış kapılarının yeterli olmadığından dolayı ikazda bulunduklarını ve bazı bölümlerinin güvenlik sebebiyle ibadete elverişli olmaması nedeninden izin vermedikleri ortaya çıkmıştır. Üst düzey bir Belediye yetkilisi bu şartlar yerine getirildiği taktirde kapatılması söz konusu değildir. Bizim istediğimiz bir olay karşısında yüzlerce insanın ölmemesidir, dolayısıyla güvenlik açısından bütün koşular yerine getirilmelidir dedi.

DSC_0013DSC_0016

                               Sonuç olarak,13-05-2016 Cuma namazı esnasında yapmış olduğumuz ziyarette caminin doluluk oranında bir sorununun olmadığı hatta camii giriş kapısında bekleyen müslümanların olduğunu tespit ettik.

Çok sayıdaTürk kökenlilerinde iştirak ettiği cuma namazı sorunsuz ve farklı kökenden gelen müslümanların bir araya gelerek kıldıkları namaz olmuştur.

Ayrıca güvenlik nedeniyle kulanılamayan alanlarıda gözönunde buludurursak, geniş bir kitleye hitab edebilecek bir konumda olan Selimiye camii, koşular yerine getirildiği anda daha yıllarca müslümanlara hizmet verbilecek durumdadır.

DSC_0014DSC_0015

Fransa’nın belkide çok kültürlü bir yapıya sahip olmasıyla ve bir biri ile müslümanlık çerçevesinde kaynaşan topluluğu barındıran Selimiye Camii’nin satılması veya kapatılması endişe verici bir hal almıştır.

DSC_0011DSC_0022

Çok sayıda müslüman ülkesini temsil eden, cemaati ile bir mozaik oluşturan DİTİB in paris’teki tek ibadet yeri, Yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz ilkesine uyum sağlamasını başarmasına rağmen kapatılması hogörügü sınırlarını bile zorlamıştır. YAZIK…

Umarız bu yanlış yoldan biran evel dönülür, küstürülen cemaati ile Parıs’in Ulus meydani, place de la Nation’da bulunan Selimiye camii yoluna devam eder .

PİMG AGENCE FRANCE

 

15 Mayıs 2016 - 2:58 'de eklendi ve 1612 kez izlendi.

DİTİB:Parıs’te bulunan tek Camii’si, Nation Selimiye Camii’yi satışa çıkradı.

DİTİB (Diyanet İşleri Türk İşlam Birliği), Parıs‘in Ulus meydani, place de la Nation’da bulunan tek Camii‘si, Selimiye Camii‘yi satışa çıkradı.   13-05-2016 Cuma namazı esnasında yapmış olduğumuz ziyaret sonrası, Camide bulunan cemaat satışa karşı olduklarını ve kendilerine sorulmadan tek ibadet yerlerinin talandan mal kaçırır gibi satışa çıkarılmasını kınayarak, tepkilerini dile getirdiler. Yıllarca DİTİB (Diyanet İşleri […]

Türkiye’ye araba ile yolculuk yapacak vatandaşlarımıza, ÖNEMLE DUYURULUR!!! Türkiye’ye araba ile yolculuk yapacak vatandaşlarımıza, ÖNEMLE DUYURULUR!!!
Paris’in sevilen Pam-pam lakaplı Ali Ustası, Hayatını kayıp etti. Paris’in sevilen Pam-pam lakaplı Ali Ustası, Hayatını kayıp etti.
Nowruz- UNESCO était décorée aux couleurs de l’Azerbaïdjan, ce 20 mars 2019 Nowruz- UNESCO était décorée aux couleurs de l’Azerbaïdjan, ce 20 mars 2019
Paris büyükelçiliği: DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyi, paris’te işbirliği zirvesi düzenledi. Paris büyükelçiliği: DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyi, paris’te işbirliği zirvesi düzenledi.
PARIS, CÉRÉMONIE DU GÉNOCIDE DE KHODJALI : LE DROIT ET LA MORALE PIÉTINÉS PAR LES EXTRÉMISTES ARMÉNIENS PARIS, CÉRÉMONIE DU GÉNOCIDE DE KHODJALI : LE DROIT ET LA MORALE PIÉTINÉS PAR LES EXTRÉMISTES ARMÉNIENS
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 3 Yorum )

 • Savas Dumlu ;

  Muhteremler
  Yıllardır DITIB lerde yapılan hırsızlık soygun ve Ahlaksızlıklara ses çıkarmadınız .

  Şimdi konuşmaya hakkınız yok .

  15 Mayıs 2016 13:23
 • Huseyin Kilic ;

  Halkin gurusune katiliyorum satisa halkin fikri ve gorusu olmasi gerekiyor cunku orada bulunan halkin emegi var halkin raziligi olursa niye olmasin allahin iziniyle her sey olur

  6 Şubat 2017 18:05
 • Soner esenkaya ;

  Kapanmasıni istemiyorum cemaat camilerinden dilimizyandi diyanetin kontrolundekicamilerde namazkilmak çocuklarimizi dinderslerinde emanet edebileceğimiz Tek yerolarak görüyorum bizi din tüccarlarina birakmayin

  14 Haziran 2017 15:53