İNFO FLASH HABER

Paris’te MEVLİD’İ NEBİ kutlamaları.

DITIB (Diyanet İşleri Türk İslam Birliği) Fransa’nın düzenlemiş olduğu, MEVLİD’İ NEBİ (Hz. Muhammed SAV doğum haftası kutlamaları) Avrupa’da ki açılış programı vesilesiyle, 09/10/2022’de Paris’te bulunan Diyanet İşleri Başkanı, Sayın Ali ERBAŞ, Fransa’da yaşayan Türk toplumu tarafından sevgi seliyle karşılandı. Kıymetli hocamız, güne Valenton Yunus Emre Camii cemaatiyle sabah namazında bir araya geldi. Sabah namazını kıldıran Sayın […]

Paris’te MEVLİD’İ NEBİ kutlamaları.
10 Ekim 2022 - 10:21 'de eklendi ve 1247 kez görüntülendi.

DITIB (Diyanet İşleri Türk İslam Birliği) Fransa’nın düzenlemiş olduğu, MEVLİD’İ NEBİ (Hz. Muhammed SAV doğum haftası kutlamaları) Avrupa’da ki açılış programı vesilesiyle, 09/10/2022’de Paris’te bulunan Diyanet İşleri Başkanı, Sayın Ali ERBAŞ, Fransa’da yaşayan Türk toplumu tarafından sevgi seliyle karşılandı.

Kıymetli hocamız, güne Valenton Yunus Emre Camii cemaatiyle sabah namazında bir araya geldi.

Sabah namazını kıldıran Sayın ERBAŞ, namaz sonrası yapmış olduğu konuşmada peygamber efendimiz, Hz. Muhammed SAV hayatını ve Fatiha süresinin önemini ve çevirisini Türkçe olarak anlattı.

Yapımı devam eden Valenton Yunus Emre Kültür Merkezinin binasını Paris başkonsolosumuz Sayın Serdar BELENTEPE, Dernek başkanı Murat ÇETİNKAYA ve kalabalık bir heyetle ziyaret eden, Diyanet İşleri Başkanı, Sayın Ali ERBAŞ hocamız, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Aynı zamanda inşaatın ilerlemesi için bundan sonraki safhada elini taşın altına koyacak hayırseverlere minnettar olacağını söyledi.

Dernek yetkililerin hazırlamış oldukları kahvaltıya katılan Diyanet İşleri Başkanı Ali ERBAŞ, cemaat ile hatıra fotoğrafı çekimi sonrası Valanton Yunus Emre Camii derneğiden ayrıldı.

Valenton ziyareti sonrası Paris Büyük Camii ziyaret eden Sayın ERBAŞ, kendisini Fransa’nın tüm bölgelerinden görmeye gelen vatandaşlarla öğlen namazını kılan ve kıldıran hocamız, bir hafta sürecek olan MEVLİD’İ NEBİ Avrupa’da ki açılış programına katılmak üzere büyük protokol eşliğinde Camiiden ayrılarak Paris’de ki Maison de la Mutualité salonuna geçti.

Salonda Paris din müşaviri sayın Bayram DEMİRCİ hocanın yapmış olduğu açılış konuşması sonrası, kürsüye geçen Sayın ERBAŞ, konuşmasını Türkçe ve Fransızca gerçekleştirdi.

Binlerce vatandaşımız, kanaat önderleri ve protokolda bulunan yetkililerin katıldığı MEVLİD’İ NEBİ organizasyonun programında Kuran tilaveti, Ezan okuması yapıldı, ve program esnasında yapılan yarışma sonucu sorulan sorulara doğru cevap verenlere Sayın ERBAŞ tarafından hediyeler verildi.

Program, Lübnan asıllı İsveç sanatçısı Maher ZAİN grubunun, muhteşem konseri ile sona erdi.

Ilker TEKIN & Kadim ÖZDEMIR.

Article en Français :

Le Président des Affaires Religieuses, M. Ali ERBAŞ, qui était à Paris le 09/10/2022 à l’occasion du programme d’ouverture des MEVLİD’İ NEBİ (célébrations de la semaine de naissance de Hz. Muhammad SAV) en Europe, organisé par DITIB (Affaires Religieuses Union Turco-Islamique) France, a été accueilli avec enthousiasme par la communauté turque vivant en France.

Notre estimé professeur s’est réuni avec la communauté de la mosquée Valenton Yunus Emre pour la prière du matin.

M.ERBAŞ, qui a dirigé la prière, a expliqué la vie du Prophète Muhammad SAV et le verset Fatiha en turc dans son discours après la prière.

Le président des affaires religieuses, M. Ali ERBAŞ, qui a visité le bâtiment du centre culturel Valenton Yunus Emre en construction avec notre consul général à Paris, M. Serdar BELENTEPE, le président de l’association Murat ÇETİNKAYA et une importante délégation, a remercié tous ceux qui ont contribué.

En même temps, il a dit qu’il serait reconnaissant aux bienfaiteurs qui mettront participeront à la prochaine phase pour l’avancement de la construction.

Le président des affaires religieuses Ali ERBAŞ, qui a assisté au petit-déjeuner préparé par les responsables de l’association, a quitté l’association de la mosquée Valanton Yunus Emre après avoir pris une photo souvenir avec la communauté.

Après sa visite à Valenton, M. ERBAŞ s’est rendu à la Grande Mosquée de Paris, a effectué et dirigé la prière de midi avec les citoyens venus le voir de toutes les régions de France.

Après la prière M. ERBAŞ a quitté la Mosquée pour participer, au salon de la Maison de la Mutualité à Paris, au programme d’ouverture de MEVLİD’İ NEBİ en Europe, qui durera une semaine.

A la Maison de la Mutualité, après le discours d’ouverture de M. Bayram DEMİRCİ, conseiller religieux de Paris, M. ERBAŞ a pris la parole et a prononcé son discours en turc et en français.

Des milliers de nos citoyens, des leaders d’opinion et des officiels du protocole ont participé à l’organisation MEVLİD İ NEBİ, avec des récitations du Coran et d’Azan.

Des présents ont été remis par M. ERBAŞ à ceux qui ont répondu correctement aux questions à la suite du concours organisé pendant le programme.

Le programme s’est terminé par un magnifique concert du chanteur libano-suédois Maher ZAİN.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER